RGB – HEX – CMYK, aneb digitální vyjádření barev

V digitálním světě barev se můžete setkat se třemi zkratkami - RGB, HEX a CMYK. Jaký je mezi nimi rozdíl? Lze jednu barvu vyjádřit ve všech třech variantách? Co vlastně samotné zkratky znamenají?

Model RGB je vyjádření správného odstínu pomocí tří základních barev spektra - červené, modré a zelené. Odtud také zkratka - z anglického Red-Green-Blue. Tento způsob míchání barev se využívá v barevných monitorech, televizorech a projektorech. Systém RGB nepotřebuje vnější světlo a vzniká mícháním paprsků červené, modré a zelené barvy na černý podklad. RGB kód vyjadřuje každý jednotlivý pixel pomocí tří čísel, jež reprezentují intenzitu jednotlivých barev. Ukážeme si to na příkladu červené, kterou užívám ve svém logu i na webu já.

Model HEX se využívá pro vyjádření barvy v html kódu (pro webové stránky). Uvádí se jako unikátní šestimístný hexadecimální kód, který může obsahovat číslice od 0 do 9 a navíc znaky A až F. Pro použití v html kódu je kód HEX obvykle uvozen pomocí znaku #.

Se zkratkou CMYK, respektive s jednotlivými písmeny této zkratky, jste se mohli setkat při nákupu tonerů do tiskáren. Model CMYK je stejně jako RGB založen na míchání barev. Mícháním barvy od sebe odečítáme – omezujeme barevné spektrum, které se odráží na povrchu. Proto je tento model vhodný právě právě při přípravě podkladů pro tisk. Model obsahuje 4 základní barvy: azurovou – Cyan, purpurovou – Magenta, žlutou – Yellow a černou – Key (nikoli blacK) – tato barva vzniká překrytím všech ostatních barev.

Já nejčastěji pracuji s modely RGBHEX. Skvělé využití mají nejen při psaní textů ve Wordu nebo Excelu, kde si člověk může volit barvu textu, ale často také při tvorbě svých návrhů pomocí grafického editoru Canva, při přípravě prezentací v PowerPointu nebo při práci zde na webových stránkách a mém blogu, kde mj. najdete další články o tom, jak zjistit jednotlivé barevné kombinace nebo jak převádět odstíny barev do jednotlivých modelů RGB či HEX.


Napsat komentář