Mindmapy – vizualizujte své myšlenky…

Poslední dobou se mi často stává, že mi hlavou létají miliony myšlenek, ale nejsem schopná je utřídit. Snažím se promyslet spoustu věcí… Péče o syna, propagace webu, pracovní věci, nabídky, jak stihnout a zařídit to či ono… Když mám jednoznačné úkoly, tak mi hodně pomáhají seznamy a nejrůznější checklisty. Ale teď jsem přišla na chuť myšlenkovým mapám. Proč?

Myšlenkové mapy jsou skvělý způsob, jak si vizualizovat své myšlenky. Nevím, jak Vám, ale já jsem ještě nenašla nic, co by fungovalo lépe než vizualizace. Používám ráda barvy. Pro organizaci času používám Google Kalendář, kde si barevně rozlišuji různé věci – pracovní schůzky oranžově, lékaře a preventivní prohlídky červeně, dovolená má růžovou…

Myšlenkové mapy si můžete samozřejmě tvořit na papír. Ale pokud preferujete interaktivní způsoby a dáváte přednost využívání informačních technologií, můžete si mindmapy tvořit online. A vracet se k nim podle potřeby z počítače, tabletu i Vašeho chytrého telefonu.

V jednom ze svých článků na blogu jsem Vám představovala grafický editor Canva, vzpomínáte? Tak pokud budete chtít mít graficky učesanou myšlenkovou mapu, Canva nabízí řadu fakt hezkých šablon. Mrkněte.

Nicméně pokud Vám jde o myšlenky jako takové a potřebujete si je utřídit pro sebe, asi výsledná grafika není to nejdůležitější… Opět jsem při svém pátrání v hlubinách internetu našla jednu bezplatnou variantu, která mě oslovila svou jednoduchostí, s jakou lze myšlenky propojovat, rozvíjet a zaznamenávat. Jedná se o online záležitost, kterou najdete na stránkách www.mindmapfree.com nebo app.mindmapmaker.org. Samozřejmě (obzvlášť v angličtině) najdete těchto online tvořících aplikací více, ale tohle jsou jediné, které jsem zatím našla, co nevyžadují registraci. Vaši myšlenkovou mapu pak můžete uložit přímo do paměti prohlížeče nebo exportovat jako obrázek JPEG. Uložit ji můžete taky přímo na cloudové úložiště Dropbox a tím ji mít kdykoliv po ruce. Druhá zmiňovaná dokonce nabízí možnost k jednotlivý myšlenkám připojovat soubory, poznámky nebo odkazy.

Tak co, vyzkoušíte ji, nebo Vám na myšlenky zatím stačí vlastí software a mozková kapacita?


Napsat komentář