Klávesové zkratky pro závorky

Závorky, závorky, závorky... Říkáte si, že jste víc než kulaté potřebovali naposledy v matematice na střední škole? Nebo dokonce na základce? Přesto si myslím, že se závorky občas hodí. Já nejčastěji používám kulaté nebo i hranaté... Složené závorky jsem snad ještě na počítači nikdy nepotřebovala psát, ale Vám se někdy hodit můžou. Jako velmi užitečné se mohou jevit také lomené závorky - jednak jsou často užívány v HTML kódu, jednak je můžete využít v Excelu jako znaménka větší/ menší u některých vzorců.

Kulaté závorky ( )

Kulaté závorky jsou jako jediné i na české klávesnici. Pravděpodobně proto, že se jedná o "univerzální" závorky, které se v textech, matematice i IT oblasti používají. Levá i pravá kulatá závorka jsou umístěny vedle Entru. Pro zápis levé otevírací závorky je nutné zmáčknout současně Shift a klávesu s vyobrazenou závorkou. Zde je jedno, jestli použijeme pravý nebo levý Shift. Pravou zavírací kulatou závorku pak napíšeme samotným stiskem této klávesy.

 

Hranaté závorky [ ]

Hranaté závorky mají svůj význam při programování. V běžné praxi se s nimi často setkáme při studiu cizích jazyků., kdy ve slovníku označují výslovnost překládaného cizího slova. Já využívám hranaté závorky pro označení formátu dokumentu, který dávám k dispozici ke stažení - např. [docx]. Tak každý uživatel pozná, jestli zrovna to je vhodný formát pro jeho počítač.

Lomené závorky <>

Lomené závorky byly v online světě nahrazeny symboly pro "menší než" a "větší než". Důvod je zcela zřejmý - a sice rychlost psaní, protože lomené závorky na klávesnici zkrátka chybí. Na anglické klávesnici však najdeme symboly pro "menší než" a "větší než" na klávesách pro čárku a tečku. Svůj význam lomené závorky mají především v programovacích jazycích, kde slouží k označení tagů (značek).

Složené závorky {}

Složené závorky mají svůj význam primárně v matematice, kde označují množinu. Ve světě informačních technologií a především v programovacích jazycích označují složené závorky blok. Já osobně je nepoužívám, ale třeba se zrovna Vám můžou hodit.

Svislé závorky ||

Sérii závorek nám uzavírají svislé závorky, které v matematice slouží k označení absolutní hodnoty. Nakolik svislé závorky využijete v praxi si netroufám odhadnout. Já jsem je použila snad jen při tvorbě šablon ve Wordu, kdy jsem do zápatí vkládala údaje firmy a potřebovala jsem je svislou čarou oddělit.


Napsat komentář