Internetová jazyková příručka

Není sporu o tom, že čeština je nádherný jazyk. Ovšem člověku taky umí pěkně zahřát mozkové závity… Pravidel celá kopa a výjimek z nich ještě víc… Naštěstí existují nástroje, kde si záludnosti našeho krásného jazyka českého můžeme ověřit. A tím nemyslím wikipedii, ale zdroj důvěryhodný – internetovou jazykovou příručku.

Internetová jazyková příručka je online nástroj z dílny Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Jedná se o výsledek několika projektů, které byly realizovány již od roku 2004. Jeho nespornou výhodou je, že je neustále rozšiřován, zpřesňován a aktualizován.  Je rozdělen na dvě části – slovníkovou a výkladovou. Slovníková část obsahuje více než 100 000+ hesel. Vychází z hesláře školního vydání Pravidel českého pravopisu (PČP), Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost (SSČ), výběrově jsou do ní včleněna i hesla z Nového akademického slovníku cizích slov (NASCS). Výkladový část pak popisuje nejčastější jazykové jevy, jejich výjimky a nejproblematičtější prvky českého jazykového systému.

Ve slovníkové části najdete kromě dělení slova (to, co jsme se učili jako malí vytleskávat), také např. všechny jeho tvary. Co je však pro mě třeba nejpřínosnější, tak jsou příkladyodkazy na další jazykové slovníky, které člověku zobrazí souvislosti.

Pokud si říkáte, že je čeština váš rodný jazyk a ze školy si toho pamatujete ještě dost, věřím, že i tak slovník obsahuje jevy, které jste máte uloženy hluboko v pasivní slovní zásobě a zas a znovu vás překvapí… Mě se to třeba naposledy stalo u medvídka koaly… I když vím, že tento australský vačnatec má jako druhové jméno medvídkovitý – vždycky mě překvapí, že slovo koala je mužského rodu. Nebo před pár lety mě překvapilo, že slovo zoo, které já mám zafixováno jako nesklonné, se může ve spisovné češtině skloňovat (jako jít do zoa). Teď jsem to kontrolovala a už to i příručka uvádí primárně jako nesklonné, protože skloňování se zkrátka v úzu nepoužívalo…

A co Vy? Potřebujete občas taky zkontrolovat svoji znalost češtiny, nebo věříte své jazykové intuici a tomu, co jste se naučili ve škole?

Napsat komentář