Zamilovaná… do Excelu :-)

Nevím, jak jste na tom se vztahem Excelu Vy, ale já mu dlouhá léta nedávala mnoho šancí se projevit... Brala jsem ho jako nutné zlo k tomu, co jsem neuměla ve Wordu, když náhodou bylo potřeba udělat tabulku, graf apod. Ale loni se to změnilo. Dost výrazně... 😀 Aktuálně bych svůj vztah k Excelu definovala jako zamilovanost s růžovými brýlemi...

Na mém blogu už jste si mohli přečíst pár článků o tom, jak jsem se k některých programům dostala. Moje cesta k Excelu byla taková ta dlouho nic a pak nepustit... Nikdy jsem zásadně Excel nepotřebovala, vystačila jsem si primárně s Wordem. Nejspíš proto, že jsem nikdy nepotřebovala zpracovávat rozsáhlá data.

Nicméně na jaře 2018 se ukázalo, kdy jsem zpracovávala desítky auditů GDPR, jsem hledala cesty, jak si práci urychlit a zjednodušit. A jak už to u mě tak bývá, vzala jsem zrovna od složitějších funkcí... A tak jsem začala trávit noci s funkcemi KDYŽ, A, NEBOSVYHLEDAT. Naštěstí mám skvělého kamaráda, který byl vždy na telefonu s dobrou radou... Pak mi doporučil kurzy Excel od Autocontu, a tak jsem uprostřed léta vyrazila na super dvoudenní školení. Zjistila jsem, že Excel je vážně úžasný a postupně začala využívat vše, co jsem se naučila do praxe.

Před cestou na školení jsem cítila lehkou nervozitu - jestli jsem si neukousla příliš velký kus... Kurz byl opravdu skvělý - navíc se mi poštěstilo, že jsme byli jen 4 účastníci, takže slečna lektorka se nám věnovala velmi intenzivně. Na kurzu sice byli lidé, kteří s Excelem sice pracovali častěji a jinak než já, nicméně právě když došlo na funkce KDYŽ nebo SVYHLEDAT, měla jsem nad nimi navrch (a mé ego se telelilo blahem).

Tehdy slečna lektorka říkala, že už je to jen krůček k tvoření maker a začátkům programování ve Visual Basicu. Tehdy jsem jí nevěřila a přesvědčená o své tehdejší pravdě jí tvrdila, že já se určitě do programování pouštět nebudu. HA-HA-HA. Neuplynul ani rok a hádejte, kde jsem byla nedávno? No jistě... V Ostravě... Ve školicím středisku AutoContu... Na školení Excel - makra a jejich úpravy. A opět to bylo super.

Sice z historek školících se kolegů i lektora tuším, že Excel umí svým uživatelům připravit perné chvilky, zatím mě optimismus neopouští a už se těším, až své nové poznatky aplikuji do praxe. I když jsou to věci, které téměř nikdo neocení, protože na první pohled nejsou vidět... Radost mi to nezkazí - a co víc, zase vzniklo pár témat na články, na které se můžete na blogu už brzo těšit!

 


Napsat komentář