Tabulka v tabulce…

Už jste někdy v Excelu vkládali tabulku? Excel je přece tabulkový editor, tak co jiného než tabulku byste tam primárně měli tvořit, říkáte si? Nebojte, ještě mi z toho všeho nehráblo, ale v Excelu skutečně existuje možnost vložit tabulku. Nekecám, fakt… A k čemu je dobrá? Jako vždy pro Vás mám tip, k čemu ji využít a zase si o kousek práci v Excelu zpříjemnit a zjednodušit…

Vložení tabulky do Excelu má své opodstatnění – jednak je jednodušší ji formátovat a především je pak efektivnější práce, používáte-li vzorce pro výpočet. Tabulka totiž funguje tak, že v každém sloupci automaticky přejímá vzorec, který nastavíte v prvním řádku. Pro ilustraci uvádím příklad na výpočtu DPH, které aktuálně činí 21 %. Představte si, že máte např. přehled fakturace za jednotlivá období. V sloupci A vidíte měsíce roku 2018, do sloupce B pak doplňujeme částky. Ve sloupcích C a D se pak automaticky dopočítává částka DPH a částka celková.

Tabulku můžete vložit pomocí karty Vložení – Tabulka, nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl + T. Záleží jen na Vás jestli tímto krokem začnete, nebo tabulku vložíte, až máte nadefinované např. sloupce nebo už i vložena nějaká data. Před samotným vložením se Vás systém zeptá na oblast, ze které chcete tabulku vytvořit, a dokonce i na to, jestli Vaše stávající tabulka již obsahuje záhlaví.

Tak co, znali jste tuto funkci? Navíc na kartě Domů pak najdete možnost Formátovat jako tabulku, která nabízí širokou škálu předdefinovaných barevných kombinací, z nichž si můžete vybrat styl tabulky sobě vlastní.


Napsat komentář